Grzywacz

 



,,W gołębniku chowane na wyniosłym dębie
Skarżyły się na ludzi niewinne gołębie
,, Ignacy Krasicki

 

 Kto nie widział gołębia, chyba każdy. Ten pospolity ptak kiedyś mieszkaniec gęstych lasów i zarośli dzisiaj nieodzowny element polskich miast i parków.

Gołąb Grzywacz (Columba palumbus) bo o nim mowa to największy przedstawiciel gołębi w Europie od niego  większy jest tylko  Koroniec plamoczuby  z Nowej Gwine masa tego gołębia to 2,5 kg. Nasz grzywacza to zaledwie 450 g.

Columba palumbus jest gatunkiem odpornym, częściowo wędrownym, pospolitym w wielu krajach Europy i nie tylko. Ze względu na występowanie dzieli się na 5 podgatunków występujących w różnych regionach świata:

·        Columba palumbus palumbus – gatunek nominatywny występujący w północno-zachodniej Afryce i Europie od wschodu od Syberii, aż po zachodnie wybrzeża Portugali.

·        Columba palumbus casiotis – centralna Azja, kraje takie jak – Kazachstan, Uzbekistan, Afganistan, północny Oman, południowo-wschodni Iran i północny Pakistan.

·        Columba palumbus maderensis – maderski gołąb leśny, występował na Maderze, prawdopodobnie podgatunek ten zaniknął

·        Columba palumbus azorica – podgatunek występujący na Azorach.

·        Columba palumbus iranica – występujący na terenie północnego i zachodniego Iranu oraz na południowy wschód od Morza Kaspijskiego.

 

Tereny jego bytowania to zadrzewione nieużytki, ugory i remizy polne, ściany lasu, parki czy miejskie skwery. W Alpach odnotowano ten gatunek na wysokości 1600 metrów nad poziomem morza, natomiast w Himalajach podczas lata dociera na wysokość 3000 m n. p. m.

Upierzenie interesujące jasnoszare z domieszką różu. Połyskujące białe pióra na zgięciu skrzydeł, dostrzegalne są podczas lotu. Na szyi wyraźny układ białych piór po obu stronach karku, aczkolwiek młodociane osobniki czasami nie posiadają tych łat. Ze względu na wagę i wydatny brzuch w locie jest ociężały. Leniwie wzbija się w powietrze wydając charakterystyczny głośny klaszcząco – trzepoczący dźwięk. Grzywacze pierzą się dwukrotnie w ciągu roku. Dorosłe osobniki w kwietniu lub maju oraz na przełomie września i października. Młode pierzą się po raz pierwszy od stycznia do kwietnia, i po raz drugi na przestrzeni września, października i listopada

 


Ten ptak to prawdziwy reproduktor gołębiej rodziny w każdej chwili gotowy do zakładania lęgu. Ciepła pogoda na przełomie lutego czy października stymuluje je do składnia jaj. Bywa jednak że równie szybko porzucają swoje gniazdo gdy pogoda ulegnie załamaniu lub gniazdo zostanie odkryte przez intruzów. Bardzo aktywne pary tych ptaków mogą wyprowadzić aż do 4 lęgów w ciągu roku. Okres lęgowy uzależniony jest od miejsca gniazdowania pary. Najwcześniej i najdłużej lęg prowadzą miejskie populacje, zaczynają już w połowie lutego, a kończą w okolicach listopada. Poza miastami sezon lęgowy grzywacz przeprowadza zazwyczaj w okresie od lutego do września.

 Gniazdo to niedbała konstrukcja z byle jak uwitych gałązek umieszczone w koronie niewysokiego drzewa lub wysokiego krzewu, na budynku lub skalnej półce. Pojedyncze zniesienie u tego gołębia to zazwyczaj jedno lub dwa śnieżnobiałe jaja, rzadko zdarza się większa liczba, która nigdy nie przekracza 4. Wysiadywaniem zajmują się oboje rodziców przez około 17-18 dni. Typowo dla wszystkich gołębi pisklęta przez kilka dni po wykluciu dokarmiane są mleczną wydzieliną wytwarzaną w wolu rodziców. Po tym czasie, rodzice przyzwyczajają młode do standardowego pożywienia

Ptaki te są łatwe w obserwacji cały rok najczęściej na żerowiskach. Mogą jeść wszystko począwszy od nasion, liści, korzonków, płatków kwiatów kończąc na ich ulubionym owocu bluszczu czy owadach i ślimakach. Latem ten gatunek gołębia wyczekuje żniw, ich ulubionym pokarmem są resztki zbóż pozostałe na polach. Jesienią zbierają się licznie w większe grupy na polach uprawnych plądrując i zjadając resztki warzyw najczęściej brukselkę i szpinak. Uważany jest za szkodnika żerującego na uprawach rolnych. Tymczasem Grzywacz podobnie jak inne ptaki nie jest zły czy dobry. Faktycznie lubi on delektować się dojrzewającymi plonami, jednak nie można lekceważyć roli pozytywnej jaką odgrywa w rolnictwie, wyjadając nasiona roślin uważanych za chwasty.


                                                                                                      
                                                                                                      Darz Bór
                                                                                                     Chwal Ćwik
                                                                                                
                                                                                                    Pola krakowianka🌲🌲🌲
                                                                                                    Photography , poem, knowledge by Pola Krakowianka 

Komentarze