Jezioro łabędzie

 



Piotr Czajkowski wiedział co robi pisząc swój słynny balet pt. Jezioro Łabędzie.Ja nie posiadam takich umiejętności jak Czajkowski, ale patrząc na te dostojne ptaki mogę w pełni zrozumieć te fascynacje. Piękne majestatyczne łabędzie płynną po tafli wody niczym białe obłoki na bezchmurnym niebie, a w tle przygrywa najpiękniejsza  muzyka świata, ptasia orkiestra. Ten obraz zapada w pamięci niczym symbol kunsztu wdzięku i doskonałości.

Łabędź niemy (łac. Cygnus olor) to duży, śnieżnobiały ptak o łagodnym usposobieniu i względnie pospolitym występowaniu zwłaszcza wśród siedzib ludzkich . Sprawia to że łabędź niemy jest doskonałym obiektem do obserwacji. Łabędź to ptak wędrowny z podrodziny gęsi w rodzinie kaczkowatych. W Polsce częściowo wędrowny, wiele ptaków zimuje w kraju, zarówno na niezamarzających wodach śródlądowych, jak i na wybrzeżu Bałtyku, np. na Zatoce Gdańskiej. 

Zimą wiele ptaków przebywa w miejscach, gdzie są dokarmiane przez ludzi, m.in. duże stada gromadzą się na plażach Trójmiasta, na Wiśle w Krakowie oraz na Brdzie w Bydgoszczy. Ptaki te preferują zbiorniki z dużą ilością sitowia, ale w czasie przelotów na zimowiska zatrzymują się na dowolnych zbiornikach wodnych rzekach, stawach, parkach czy zatokach. Łabędzie w pary dobierają się jesienią i pozostają z sobą na długie lata. W naturze średnia długość życia wynosi 12 lat. W środowisku chronionym liczba ta może osiągnąć nawet do 30 lat.  Para w marcu wybiera swoje docelowe terytorium, którego od tej pory samiec będzie zaciekle strzegł. Konfrontacja z nim może okazać się bolesna, bo to odważne ptaki w obliczu zagrożenia nie boją się bezpośredniego ataku na intruza. Wydają przy tym głosy, chrząknięcia i parsknięcia, oraz syczenie. Gniazdo znajduje się wśród trzcin ale spotyka się gniazda na lądzie, zazwyczaj będą to spokojne, trudno dostępne miejsca. Samica  jaja składa w kwietniu lub maju w liczbie od 5 nawet do 9 i wysiaduje około 35 dni. 

Łabędź niemy żywi się pokarmem roślinnym, małżami, larwami owadów i ślimakami. Pisklęta są zagniazdownikami opiekują się nimi oboje rodziców Zdolność do lotu uzyskują po około 4–5 miesiącach okres dojrzałości dopiero w 3. roku życia.

Gdy temperatura spada do zera zaczynają się przeloty łabędzi . Czas trwania migracji zależny jest od odległości między siedliskami letnimi a zimowymi oraz od warunków atmosferycznych i dostępności pokarmu. Łabędzie z Polski migrują na zimę głównie do krajów Europy Zachodniej, takich jak Niemcy, Holandia czy Wielka Brytania. Wybór miejsca zimowania zależy od gatunku łabędzia oraz od indywidualnych preferencji ptaków częstą ukierunkowanym przez rodziców. Niektóre łabędzie z Polski nie migrują na zimę, ale pozostają w kraju, jeśli warunki atmosferyczne na to pozwalają.




Oprócz braku pożywienia zimą, pojawiaj się inne zagrażania takie jak drapieżniki  lis, jenoty, wizon czy nawet wałęsające się psy. Presja drapieżników jest coraz większa, mino  że  łabędź nie jest ptakiem zagrożonym, w najbliższym czasie może okazać się inaczej. Coraz bardziej inwazyjny gatunek obcy taki jak wizon i szop pracz  którym nie straszna jest woda mogą znacznie wpłynąć na liczebność populacji. I nie będą to tylko łabędzia, ale całe ptactwo wodne. Odpowiednia wiedza i ochrona naszej rodzimej przyrody pozwoli cieszyć się tym naturalnym pięknem, nam i  przyszłym pokoleniom na wiele lat.

 

 

                                                                                                                                            Darz Bór   Chwal Ćwik  Paulina🐗

                                                                                                                                                                                    

Komentarze