Pałace na wodzie...

 


Kiedy zabraknie bobra, zabraknie też wody. Te słowa wracają do mnie jak bumerang. I niczym nostalgia wrzynają się w mój umysł analizując sens tych słów. Czy tak będzie ? W poszukiwaniu odpowiedzi trafiłam na książkę Adama Robińskiego. Odpowiedz w tej książce jest jednak niejednoznaczna, ale jest bodźcem do zadumy nad zależnością przyrody od bobra jak i człowieka. Jedno jest pewne. Wszyscy jesteśmy trybikiem w tej machinie wydarzeń.

Pałace na wodzie to zapis krajoznawczego śledztwa – prowadzonego w Gdańsku i Poznaniu, na Warmii, Mazurach, Suwalszczyźnie, Mazowszu oraz w Bieszczadach – w poszukiwaniu historycznych korzeni kraju bobrów i źródeł jego obecnej potęgi. To również przewodnik po z pozoru niewidzialnym świecie tych zwierząt. A także zachęta do nawiązania dobrosąsiedzkich stosunków. Bo metropolie bobrów to przeciwieństwo miast ludzkich: pełne wody i bujnej zieleni, samoistnie filtrujące zanieczyszczenia, buchające gatunkową różnorodnością.



Adam Robiński (ur. 1982) – autor książek i dziennikarz związany m.in. z „Życiem Warszawy”, „Rzeczpospolitą”, „National Geographic Polska”, „Tygodnikiem Powszechnym” i miesięcznikiem „Pismo”. Opublikował książki Hajstry. Krajobraz bocznych dróg, Kiczery. Podróż przez Bieszczady oraz Pałace na wodzie. Tropem polskich bobrów. Otrzymał kilka nagród oraz nominacji do nagród literackich i podróżniczych. Zajmuje się pisaniem o przyrodzie oraz wszystkim, co dzieje się na styku natury i sztuki. Mieszka w Warszawie, krąży po całej Polsce. Jest certyfikowanym przewodnikiem po Kampinoskim Parku Narodowym.


Komentarze