Bażant Phasianus colchicus


Bażant kolchijski, bażant łowny, bażant obrożny, bażant pospolity, bażant szlachetny, bażant właściwy, bażant zwyczajny. Po prostu bażant! Kto go nie zna ? Wycieczki na wieś, wakacje u babci, to wspomnienia okraszone pewną melodyjną historią małego kuraka. Kolorowy niczym feeria w obrazach Picasso. Prawdziwy majstersztyk. Kogut  złocisto rudobrązowy w różnych odcieniach, z metalicznym połyskiem, nakrapiany na grzbiecie jaśniejszymi, na podbrzuszu ciemniejszymi cętkami. Ogon długi sterczący do góry, szarobrązowy z mozaiką zieleni i brązu. Zabarwienie głowy i częściowo szyi  jest ciemnozielone z fioletowym połyskiem. Wokół oczu wyraźne koralowe obwódki. Kurka mniej tęczowa ale równie piękna. Brązowa- beżowa.


W Polsce najczęściej nazywany Bażantem obrożnym lub bażantem łownym. Do Europy został sprowadzony w średniowieczu z Chin. Później został introdukowany także na inne kontynenty na całym świecie. Obecnie możemy wyróżnić 30 podgatunków bażantów które różnią się między sobą tonem upierzenia, u samców obecnością lub brakiem białej obroży. W Polsce od XVI wieku.

W warunkach codziennego bytowania bażant nie ma łatwo, ze względu na drapieżniki ,lisy, kuny, błąkające się psy i koty, mroźne zimy i zimne wiosny które mogą zniweczyć pierwsze lęgi.Siedlisko bażanta to prawie idealne warunki do życia dla tego ptaka. Wybiera wilgotne gęsto zarośnięte, wysokie trawy, trzcinowiska, remizy śródpolne o gęstym podszycie. Oprócz miejsc zapewniających schronienie wymaga drzew do  nocowania do których zawsze dociera pieszo. Na drzewach zajmuje tak zwane siadła, w wyniku zagrożenia opuszcza lokalizacje z wielkim krzykiem. Bażanty uwielbiają piasek i suche kąpiele (paprzysku). Ulubiony pokarm to ziarna zbóż, nasiona, jagody, owady, mięczaki i dżdżownice, stonka, a nawet małe myszy. Profilaktycznie kurak połyka drobne kamienie i żwir, (gastrolity) aby prawidłowo trawić pożywienie.

Gniazdo bażanta nie jest majstersztykiem to najczęściej wgłębienie na ziemi, pod osłoną trawy lub nisko osadzonych gałęzi, wysłane suchymi trawami. Jaja składane są w połowie mają, jest ich na ogół 8-12. Kura siedzi na gnieździe 24 dni. Młode wykluwają się po 22-27 dniach. W wieku 12 tygodni zaczynają sypiać na drzewach.


Podczas gdy kury wysiadują jaja i doglądają piskląt koguty pieją. To ulubione zajęcie tych ptaków ,ale nie bez przyczyny . Głośne i doniosłe pianie w ciągu dnia czy o zachodzie słońca pełni funkcje informacyjną. Kogut robi rekonesans , zbierając informacje z siedliska o sąsiadach. Może ktoś nie wrócił ,a może ktoś pojawił się nowy i pretenduje na nieswoje  terytorium, a może wszystko jest po staremu.


Bażant jak każdy ptak to koloryt i melodia krajobrazu. Dbajmy o nie. Jak możemy tego dokonać ? zacznijmy od pilnowania swoich domowych pupili kotów i psów aby nie błąkały się same po łąkach czy lesie. Naukowcy obliczyli ze ok. 631 mln ssaków i niemal 144 mln ptaków pada w Polsce co roku ofiarą kotów. Wiem wszyscy kochają zwierzęta ale róbmy to z rozwaga, gdyż nadmiar populacji jednego gatunku może doprowadzić do śmierci drugie.

                                                                                                                                          

 

                                                                                                            Darz Bór  Chwal Ćwik

Komentarze